Narodowe Czytanie 2022 w Bibliotece

25 sierpnia 2022

W środę, 24 sierpnia o godz. 13-tej, w sali widowiskowej Gminnej Bibliotece Publicznej w Parysowie odbyła się parysowska akcja NARODOWEGO CZYTANIA pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.

W tym roku wspólnie czytaliśmy „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza. W akcji wzięli udział: władze samorządowe, przedstawiciele Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Parysowie, dyrekcja Biblioteki, członkowie Klubu Seniora CUS w Parysowie. Uroczystości towarzyszyła prezentacja twórczości Mickiewicza ze zbiorów Biblioteki.

Narodowe Czytanie w Gminie Parysów rozpoczęła Pani Katarzyna Nomirska odczytaniem Listu od Prezydenta RP, wprowadzeniem do epoki romantyzmu i utworem „Pierwiosnek”, który otwiera I tom „Poezyj” Adama Mickiewicza. Następnie uczestnicy wysłuchali pierwszej ballady cyklu pt. „Romantyczność” w wykonaniu Pani Wójt Bożeny Kwiatkowskiej. Potem lektorzy z GOPS-u, Biblioteki i Klubu Seniora CUS czytali kolejno następujące ballady i romanse: „Świtezianka”, „Kurhanek Maryli”, „Pani Twardowska”. Ponadto ballada „Powrót taty” została zaprezentowana w formie śpiewanej, a ballada „Lilije” w formie filmiku.

Akcentem kończącym tegoroczne Narodowe Czytanie był wspólny taniec do utworu Michała Lorenca „Taniec Eleny” ze ścieżki dźwiękowej do filmu „Bandyta”.

Tego dnia na wszystkich zgromadzonych czekał pamiątkowy magnes wykonany w Bibliotece oraz słodki poczęstunek przygotowany przez Klub Seniora CUS w Parysowie.

Dyrekcja Biblioteki dziękuje wszystkim za udział w Narodowym Czytaniu oraz za kameralną i przytulną atmosferę.