„Nad Niemnem” – relacja z Narodowego Czytania 2023

1 września 2023

Tegoroczna akcja Narodowego Czytania w Gminie Parysów pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej odbyła się, dnia 31 sierpnia 2023 r. o godz. 13:00, w sali widowiskowej Gminnej Biblioteki Publicznej w Parysowie.

Lekturą czwartkowego popołudnia była powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Wspólnie czytaliśmy fragment z rozdziału VI, tomu I – opowieść o Janie i Cecylii, nazwisku, szlachectwie i herbie Bohatyrowiczów.

Parysowską akcję Narodowego Czytania rozpoczęła Pani Katarzyna Nomirska. Następnie zaprezentowali się lektorzy z poszczególnych jednostek z terenu gminy Parysów: Pani Bogumiła Nowosielska – zastępca wójta, Pani Elżbieta Woźniak-Sionek – animator społeczno-kulturalny, Pani Edyta Brzezek – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Pani Aneta Zając z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Pani Halina Piskorek z Klubu Seniora CUS, Pani Maria Trojanek z Klubu Senior+, Pani Małgorzata Osiak z Placówki Wsparcia Dziennego, Pani Katarzyna Nomirska z Gminnej Biblioteki Publicznej w Parysowie.

Podczas drugiej części spotkania z literaturą zostało zaprezentowane streszczenie książki w formie filmiku i list okolicznościowy Prezydenta RP. Tego dnia na uczestników czekał słodki poczęstunek oraz pamiątkowy bilecik. Ponadto uroczystości towarzyszyła sceneria przygotowana przez zespół Biblioteki i Panią Katarzynę z Klubu Senior+ oraz prezentacja twórczości Elizy Orzeszkowej ze zbiorów Biblioteki.

Dziękujemy wszystkim za udział w tegorocznej akcji Narodowego Czytania, za pomoc w organizacji, popularyzację czytelnictwa, krzewienie kultury polskiej i wspólnie spędzony czas.